ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

برنامه نویسی ویژوال بیسیک

VBویژوال بیسیك یكی از اولین زبان های برنامه نویسی جهت تشكیل WYSIWYG ( چیزی كه می بینید همان چیزی است كه بدست می آورید ) می باشد . ویژوال بیسیك به جهت محیط تصویری آن ، یك زبان لذت بخش می باشد . برنامه نویسی تحت ویندوز با ویژوال بیسیك اكثراً تنها به كشاندن و قرار دادن (Drag & Drop ) اشیاء گرافیكی ، از جعبه ابزار ( Tool box ) كه آن اشیاء در آن قرار دارند به روی صفحه كاری نیاز دارد . همانطور كه شما در حال اضافه كردن اشیاء هستید برنامه تحت ویندوز در پیش چشم شما ظاهر می شود .

ویژوال بیسیك بیش از یك زبان برنامه نویسی می باشد . این زبان برنامه نویسی ، تمام اعمالی را كه در اجـرای برنـامـه ویـژوال بیسیك رخ مـی دهند تشـكیـل می دهـد . با این حال ، ایـن زبـان به رابـط كاربـر (user Inter face) یـك تمركـز ثانویـه دارد . یـك بـرنامه تحـت وینـدوز ، درجـه ای بـالا از محـا وره ( Interaction ) با كاربر را ارائه می كند .

 

این كار توسط عناصر گرافیكی كه كاربر بر روی صفحه نمـایـش می بیند انجام می گردد میكروسافت اساس ویژوال بیسیك را بر مبنای “ زبان نویسی برای مبتدیان ” كه بیسیك نام دارد قرار داد . بیسیك بیش از 35 سال در گونه های مختلف موجود بوده است . طراحان اصلی زبان ، قصد ایجاد یك زبان برنامه نویسی را داشتند كه مبتدیان بتوانند از آن استفاده كنند .برنامه نویسان تازه كار با بیسیك می توانستند سریعاً ماهر شوند . زبانهای برنامه نویسی دیگر آن روزها مانند كوبول ، فرترن و اسمبلی قبل از اینكه كسی بتواند از آنها به صورت مؤثر استفاده كند نیاز به مطالعه بیشتری داشتند .BASIC سر نام كلمات Begginers All – purpose symbolic Instruction code می باشدبیسیك كاملاً یك زبان ” مبتنی بر متن “ است بدین معنی كه خروجی آن نیز “ مبتنی بر متن ” می باشد و بر خلاف برنامه های امروزه ، گرافیك و خروجیهای پنجره ای “ windowed “ تولید نمی كند .

VB

میكروسافت ویژوال بیسیك را مستقیماً از زبان بیسیك اولیه ایجاد نكرد . اگر چه زبان بیسیك طی چندین مرحله در تاریخ 35 ساله خود تكمیل شد ، با این حال ساختار اولیه را در غالب نسخه های خود حفظ كرد . وقتی میكروسافت تصمیم گرفت كه از زبان بیسیك به عنوان زبان برنامه نویسی اصلی همراه سیستم عامل MS – DOS استفاده كند ، زبان بیسیك را كارا كرد و توانائی هایی به آن افزود .این كار با ایجاد چندین گونه بیسیك با نام هایی مانند MBASIC ( مخفف بیسیك میكروسافت ) ، GW – BASIC ( مخفف بیسیگ گی–ویز)، BASICA ( مخفف بیسیك پیشرفته ) BASIC Q عملی گردید

علاوه بر اینكه ویژوال بیسیك ، گرافیكی و استفاده از آن آسان است . به علت ماهیت مفسر و مترجم بودن آن ، یكی از مقبول ترین زبانهای امروزه می باشد . شما می توانید یك برنامه ویژوال بیسیك را به هنگام نوشتن ، با اجرای مفسر گونه برنامه تست كرده تا تمامی اشكالات آن را از بین ببرید .

هنگامی كه تمامی اشكالات را رفع و بطور كامل برنامه خود را تست كردید می توانید جهت حصول یك برنامه اجرایی سریع و مطمئن ، برنامه را ترجمه كنید تا بتوان آن را برای استفاده دیگران توزیع كرد . بدین علت كه هیچ كس به آسانی نمی تواند برنامه ترجمه شده را تغییر دهد . ویژوال بیسیك مراحل مشكل ترجمه ( شامل مورد مرموزی به نام ویرایش پیوند ) را با قرار دادن مرحـله ترجمه در یك گزینه منویی ( menu option ) اداره می كند . در صورتیكه كه سایر زبانها شما را با آن مراحل روبه رو می كنند .

هنگامیكه میكروسافت اولین نسخه ویژوال بیسیك را عرضه كرد ، بسیاری از مردم انحطاط زبان بیسیك (و سایر نسخه های آن مانند QBASIC) را پیش بینی كردند . این افراد منفی گرا فكر كردند هر زبانی كه مبتنی بر بیسیك باشد نمی تواند برای برنامه های جدی بكار رود ، چون آنها هرگز زبان بیسیك را جدی نگرفته بودند . به هیچ علت زبانهای مانند C ، C + + و پاسكال به علت تواناییهای مترجم آنها ، و نیز به علت اینكه ساختار برنامه نویسی آنها با محیط ویندوز بیشتر هماهنگ بود ، سخت مورد توجه قرار گرفتند . میكروسافت با ارا ئه ویژوال بیسیك مفاهیم ذیل را به جامعه برنامه نویسان آموخت :

- یك زبان مانند بیسیك هم ساده و هم قدرتمند باشد .

- یك زبان مانند بیسیك با داشتن رابط صحیح می تواند در محیط ویندوز به خوبی كار كند.

- ویژوال بیسیك بنا به نیازهای برنامه نویس می تواند هم به صورت مفسر و هم به صورت مترجم كار كند .

- یك زبان مبتنی بر بیسیك می تواند یكی از مورد استفاده ترین زبانهای دنیا باشد .

طبیعت بصری ویژوال بیسیك

ویژوال بیسیك بیش از یك زبان برنامه نویسی می باشد مشخصه ویژوال بیسیك در نام آن قرار داردبصری ( visual ) . با سیستم عامل های ویندوز امروزه ، یك برنامه باید بتواند با صفحه نمایش ، صفحه كلید ، ماوس و چاپگر بصورت گرافیكی ارتباط برقرار كند . زبانهای برنامه نویسی قدیمی ، مثل بیسیك ، در محیط متنی خوب عمل می كردند ولی همان زبانها ، رابط گرافیكی ( Graphic Inter face ) مورد نیاز كامپیوترهای امروزی را پشتیابانی نمی كردند .سهولت یادگیری و استفاده از ویژوال بیسیك ، تنها به علت ساختار زبان بیسیك نیست . بخش اعظم تهیه برنامه ، از كشاندن عناصر و قرار دادن آنها ( توسط ماوس ) بر روی صفحه ویژوال بیسیك تشكیل شده است .

شما می توانید به جای نوشتن یك سری دستورات ورودی و خروجی پیچیده جهت ارتباط با كاربر ، كنترل هایی مانند كادرهای متن ( Text Box ) و دكمه های فرمان ( command Button ) را بر روی صفحه قرار دهید : هنگامیكه كاربر برنامه را اجرا می كند ویژوال بیسیك مراقب اجرای صحیح كنترل ها را به عهده می گیرد .

ویژوال بیسیك در انواع مختلف به شرح زیر ارائه شده است :

 Visual Basic Enterprise Edition :

این نسخه برای محیط های برنامه نویسی گروهی و كامپیوتر های سرویس گیرنده/ سرویس دهنده(server/client) ، كه برنامه ها پردازش و داده ها را بین چندین كامپیوتر پخش می كنند تهیه شده است

Visual Basic professional Edition :

این نسخه برای برنامه نویسان حرفه ای تهیه شده است ، كه خواستار بیشترین بازدهی از محیط برنامه نویسی ویژوال بیسیك هستـند . این نسخه دارای یك مجمـوعه كامـل از ابزارهـا و ایجاد كننده های فـوری ( wizard ) می باشد . این ابزار ها به ایجاد بسته نرم افزاری و توزیع برنامه ها كمك می كنند .

Visual Basic Learning Edition :

این نسخه شامل ملزوماتی به همراه ابزار برنامه نویسی استاندارد ، برای كسانی كه می خواهند برنامه نویسی را شروع كنند،می باشد.یك نسخه مخصوص از ویژوال بیسیك در یك بسته نرم افزاری به نام v isual studio ارائه شده است

visual studio یك محیط برنامه نویسی است كه چندین زبان میكروسافت مانند: Visual Basic، Visual C++ ،Visual j++ ، Visual foxpro را پشتیبانی می كند . هنگامیكه شما از ویژوال بیسیك استفاده می كنید، از همان محیطی استفاده می كنید برنامه نویسان سایر زبانهای بصری استفاده می كنند . بنابراین اگر شما به سمت زبان دیگری حركت كنید نیازی به یادگیری مجموعه جدیدی ا زمنوها و كادرها مكالمه (Dialog Boxes ) نخواهید داشت .

مرحله برنامه ویژوال بیسیك :

1- با ایجاد یك طرح كلی ، تصمیم می گیرد كه برنامه شما چه كاری می خواهد انجام دهد.

2- قسمت بصری برنامه خود را ایجاد می كند ( صفحه ها و منوهایی كه كاربران با آنها كار می كنند)

3- كدهای زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیك را جهت مرتب ساختن عناصر بصری به یكدیگر و خود كار كردن برنامه، می افزایند.

4- برنامه را جهت پیدا و رفع كردن اشكالاتی كه یافته اید تست می كنید.

5- برنامه تست شده را ترجمه می كنید و برنامه ترجمه شده را بین كاربران توزیع می نماید.

برنامه نویسی خطی تا پیش از ویژوال بیسیك ، به چند دلیل كاری خسته كننده بود . در محیط های متنی شما مجبور بودید تمام صفحاتی كه كاربران می بینند ، بر روی كاغذ طراحی كنید . سپس كاغذ ها را به كاربران می دادید تا مطمئن شوید طراحی شما دقیقاً آن چیزی است كه آنها می خواهند . اگر شما می خواستید یك برنامه برای توزیع انبوه طراحی كنید مثلاً یك بازی و یا یك برنامه كاربردی تجاری ، باید تمام صفحات مورد نمایش راد بر روی كاغذ پیاده ، روند نماهای ( Flowcharts ) پیچیده ای برای عملكرد هر صفحه تهیه ، فایل هایی كه برای برنامه مورد نیاز بود طراحی ، و تمام جزئیات را قبل از اینكه حتی به صفحه كلید دست بزنید ، برنامه ریزی می كردید . ماهیت بصری ویژوال بیسیك شما را دلگرم می كند كه در مرحله برنامه نویسی ، خیلی زودتر با صفحه كلید كار كنید . شما به جای استفاده از كاغذ ، صفحات خود را با ابزار ویژوال بیسیك طراحی می كنید .

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

آموزشگاه سامان گستر

آموزشگاه کامپیوتر سامان گستر

(دخترانه - پسرانه)

بامجوزرسمی ازسازمان فنی وحرفه ای

آموزش تضمینی تمامی نرم افزارها

آدرس: خوزستان - دزفول

خیابان بهشتی بین عارف ودهقان

شماره تماس:

061-42248732 و 09163433859

Email Address :

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آموزشگاه را دنبال کنید

samangostar_3dmax@

saman.gostar.dez

Amuzeshgah.samangostar